Строителни процеси

Изграждането на сгради и съоръжения се извършва чрез последователно изпълнение на отделни строителни процеси или техните комплекси (етапи): изкоп, монтаж на основи, полагане на тухлени стени, монтаж на подови плочи и др. преди покрив и озеленяване.

Строителен процес - съвкупност от технологични операции, с последователно изпълнение на които се получава даден вид продукт в даден момент.

Продукти от строителния процес:
- част от сградата (етаж, секция, участък, обект);
- отделна (инсталирана или произведена) конструкция (фундамент, стълбище, прозорец, греда);
- повишаване на строителната готовност на конструкцията (боядисване, облицовка и др.).

Технологична операция - технологично хомогенен и организационно неделим елемент от процеса. Технологичната операция се извършва с постоянен състав на материали, оборудване и работници.

Пример: Процесът на инсталиране на колона включва следните операции:
- закачане на колона от прашка;
- повдигане на колоната с кран;
- монтаж на колоната на място (в проектната позиция);
- временно закрепване;
- подравняване на колоната в плана;
- разкачане на колоната (кранът тръгва).

Режимът е специален вид технологична операция или строителен процес. Той осигурява необходимите външни условия за създаване на продукти: температура, влажност и др. и отнема известно време.

Режими на работа: сушене на тухлена зидария или мазилка; междинно изсъхване на отделни слоеве по време на боядисване (грунд, шпакловка, слоеве боя).

Режимът на процеса осигурява осигуряване на нормални условия за втвърдяване на бетона (t> 5 ° C, влажност 100%, без динамични влияния); заваряване на метали (тръби, метални конструкции при температура не по-ниска от минус 30 ° С).

Видове строителни процеси

Различават се строителните процеси:
- по уговорка:
а) обществени поръчки - като правило те се извършват в специализирани предприятия (фабрики за тухли, бетон; в арматурни, бояджийски цехове и др.); в малки обеми - в съоръжението;
б) транспорт - служат за своевременно пълно и пълно снабдяване с ресурси на обекта (материали, хора, оборудване);
в) монтаж и полагане - извършват се в съоръжението на мястото, посочено в проекта;
- по отношение на захранването:
а) ръчно - продуктите се създават от мускулната сила на работника (зидария, боядисване на повърхности с четки и др.);
б) полумеханизиран - работещ ръчно, служителят използва допълнителна енергия: електрическа, механична, топлинна и др. работи с ръчни механизирани инструменти (вибратор, пулверизатор, отборен чук, заваръчна машина и др.);
в) механизирани - основните операции на процеса се извършват от механизми, но някои от операциите (подравняване, регулиране, запечатване и др.) се извършват ръчно (монтаж на земни работи, монтаж на строителни конструкции);
г) сложен механизиран процес - всички операции на процеса се извършват от набор от оборудване, взаимно допълващи се взаимно (монтаж на конструкции, използващи системата RSHI, забиване на пилоти с мостови инсталации);
д) автоматизиран процес - набор от машини работи по дадена програма под контрола на оператор (производство на бетонови и хоросанови смеси в заводи);
е) роботизиран процес - механични устройства-манипулатори (роботи) изпълняват строителния процес по дадена програма автономно, без участието на оператор.

През последните 20-30 години са проведени изследвания и разработки за създаване на такава техника за довършителни процеси.

В момента роботиката се използва успешно в масовото производство в машиностроенето, както и в опасните индустрии: в химическата промишленост, металургията и др .;
- по сложност:
а) прости строителни процеси (SP) - копаене на изкопи, остъкляване, монтаж на дървени подове;
б) сложни строителни процеси (KTP), включително няколко прости (SP).

KTP - "Монтаж на монолитни стоманобетонни конструкции":
SP # 1 - монтаж на кофраж;
SP # 2 - монтаж на фитинги;
SP # 3 - полагане на бетонова смес;
SP # 4 - втвърдяване на бетон.

Особености на строителните процеси

а) Продуктът на процеса (част от сградата, конструкция) стриктно ориентирани в пространството, т.е. по време на процеса основната грижа е проектната позиция на конструкцията. Добре направена, здрава и красива стена, ако е изместена от проектната позиция (извън оста), не е необходима и трябва да бъде разглобена.
б) Метеорологично време значително усложняват провеждането на строителни процеси. Те включват: ниски и високи температури на околната среда, валежи, вятър, мъгла, ден и нощ. Всичко това изисква допълнителни ресурси и време.
в) работно място постоянно се движи в пространството. Това не позволява използването на мощно високопроизводително стационарно оборудване. Използвани мобилни и преносими видове оборудване, по-скъпи и по-малко продуктивни.
г) Използвани голям брой (по тегло и обем) от каменни материали (тухли, бетон, пясък, блокове), което изисква високи разходи за тяхното транспортиране и движение в съоръжението.

Изпълнение на процеса

В деня на завършване на всеки строителен процес работните места трябва да бъдат правилно организирани.

работно място - пространството, където се намират изпълнителят, оборудването, материалите и част от крайния продукт на този процес.

Парцел - раздел за работата на линк от работници (2-3 души).

Улавяне - зона за екип от работници (10-20 души).

Предната част на произведенията - количеството работа, която трябва да се извърши, при което е възможно незабавно да се извършат строителни процеси. Преди да копаете яма, е необходимо да премахнете материали в тази зона, да разглобите сгради, да преместите подземни съоръжения (тръби, кабели и др.). След това има работен фронт за багера. Преди боядисване на стената с маслена боя, изсушете мазилката и се уверете, че нейната температура е над 8 ° C.

Ресурси на строителния процес

За ефективното протичане на строителния процес и получаването на продуктите навреме, процесът изисква своевременно осигуряване на необходимите ресурси в точното количество. Обикновено ресурсите на процеса са разделени на групи: материали, оборудване, енергийни носители, персонал на изпълнители (работници).

Група "Материали"Включва:
- материали - тухла, битум, стъклена вата, армировка, валцувана стомана и др .;
- полуфабрикати - бетонова смес, хоросан, бояджийски състави и др .;
- части - блокове за прозорци и врати, фитинги и др .;
- конструкции - плочи, колони, ферми, панели и др.

"Техника":
- коли - коли;
- механизми - багери, кранове, компресори и др .;
- електроинструменти - вибратори, свредла, отбойни чукове и др .;
- ръчни инструменти - мистрия, четка, лопата и др .;
- инструмент за контрол и измерване - рулетка, ниво, отвес и др.

"Енергийни носители". Енергийната система на строителния процес включва:
- захранване;
- техническо и питейно водоснабдяване;
- канализация (битова и дъждовна канализация);
- доставка на топлина, въздух, газ.

Захранване. Потребителите на електрическа енергия на строителната площадка са повдигащи, бетонобъркащи и други механизми, електрозаваръчни трансформатори, бетонови отоплителни инсталации, размразяване на почвата, изпитано технологично оборудване.

Източници на захранване са постоянни или временни трансформаторни подстанции или мобилни електроцентрали. Захранването на потребителите на обекта се извършва, като правило, чрез временни кабели. В същото време се прави разлика между енергийни мрежи (380 V, за работа на оборудването) и осветление (220 V).

Тракторни или прикачени електроцентрали (SAC) обикновено се използват за заваръчни процеси; доставени директно на работното място само за времето на изпълнението им.

Топлина и пара обслужва се от съществуващи мрежи чрез специални тръбопроводи с подходяща топлоизолация (керамзит, шлакова вата).

Сгъстен въздух Използва се в пневматични инструменти (отборен чук, шлифовъчни машини, трамбовки), при продухване на шевове на конструкции, обезпрашаване на повърхността на покрива, както и при изпитване на технологично оборудване (изпитване под налягане на съдове, тръбопроводи) Източникът на сгъстен въздух в строителството е подвижен (прикачен) компресор. В съществуващите магазини - от тръбопроводи на магазини.

Доставка на газ. Бутилираният и основният газ се използва за строителни процеси. Кислородът се доставя на строителната площадка в сини цилиндри, ацетилен - в бяло, пропан - в червено. Газът се използва за заваряване на метал, за рязане на метал и стоманобетон, при монтиране на мек покрив.

Основният газ (метан) се разпределя в съоръжението чрез стоманени тръби с диаметър 25-50 mm. Използва се за отопление със стандартни устройства, както и за сушилни инсталации с конвенционални и инфрачервени горелки (сушене на мазилка, тухлена зидария), за термично пробиване на твърди почви и за термично фиксиране на меки почви.

Водоснабдяване на обекта. Временните водопроводни мрежи се полагат съгласно PPR (строителния план) от стоманени тръби с диаметър 25-150 mm, по-рядко от чугунени или азбестоциментови тръби с диаметър 50-200 mm, които се полагат под дълбочина на замръзване на почвата.

В съответствие с PPR са монтирани пожарни кранове, сгъваеми кранове, питейни фонтани.

Строителни работници

Строителните работници са разделени на професии и квалификации.

Основните професии на строителните работници: монтажници, оператори на строителни машини, електро и газови заварчици, дърводелци, монтьори, бетонджии, зидари, багери, мазачи, бояджии, водопроводчици.

Често строителните работници имат няколко професии, например: бетон дърводелец, зидар-монтажник, мазач-бояджия, дърводелец-дърводелец.

Квалификация строителните работници се определят от степента на тяхното умение, т.е. знания и способност за извършване на висококачествени строителни процеси и операции с различна сложност навреме. Квалификацията на работниците се установява от „Единната тарифна и квалификационна справочна книга за произведения и професии на работници, заети в строителство и ремонт и строителни работи“ (ETKS).

В съответствие с изискванията на наръчника за работници от различни професии са установени шест категории.

Квалификационен ранг се присвоява на работник въз основа на комисионна проверка на неговите знания и умения за извършване на поне три произведения със съответна сложност и в рамките на времето, установено от нормите.

Присвояването на категория на всеки работник се формализира със заповед на SMU.

Организация на труда работниците на строителни обекти е от особено значение.

За икономично и качествено изпълнение на работата е необходимо, в съответствие с обема и сложността на задачите, да се екипират звената и екипите от работници по брой, професии и квалификация.

Има бригади специализирани и комплекс.

Създават се специализирани екипи за извършване на подобна работа, например екипи от мазилки, бетонни работници, арматурни работници, монтажници.

За разлика от специализираните екипи, сложните бригади включват работници от различни специалности, необходими за извършване на определен набор от работи. Например, когато се сглобяват конструкции на големи панелни сгради, в допълнение към монтажниците, сложен екип включва заварчици, бетонни работници, монтажи, мазилки.

Производството на работа от сложни екипи дава възможност за маневриране при избора на обхвата на работа, ако е необходимо, преместване на работници в зависимост от наличността на материали.

Плащането на работниците от бригадата се извършва за крайните продукти на цялата бригада, независимо от това какво е извършил работата, което създава стимул за най-бързо завършване на обекта и допринася за повишаване на производителността на труда.

Самоподдържащите се интегрирани и специализирани екипи имат независим материален баланс, водят записи на входящите материали и докладват за тяхното правилно и икономично използване и получават определен процент бонуси от сумите на икономии на материали.

Екипът носи пълна финансова отговорност за брака.

Източник: Технология на строителния процес. Снарски В.И..